Debata o wizach dla obywateli Ukrainy i Białorusi

21 kwietnia podczas sesji plenarnej w Strasburgu miała miejsce debata na temat Oświadczenia Komisji Europejskiej w sprawie otrzymywania wiz przez obywateli Białorusi i Ukrainy. W debacie głos zabrała Grażyna Staniszewska. Eurodeputowana zaapelowała do Komisji oraz krajów członkowskich o rozpoczęcie negocjacji w sprawie wprowadzenia docelowo obustronnego ruchu bezwizowego z Ukrainą.

„Ukraina zniosła obowiązek posiadania wiz dla obywateli Unii Europejskiej już w maju 2005r. Tymczasem Unia Europejska potrzebowała aż trzech lat, aby zająć w tej sprawie jakiekolwiek stanowisko. I trzeba powiedzieć, że końcowa reakcja Wspólnoty jest niejednoznaczna. Z jednej strony wprowadzono ułatwienia wizowe na początku tego roku, uproszczono pewne procedury i zniesiono obowiązek opłat wizowych, ale tylko dla wybranych grup obywateli. Dla większości Ukraińców Unia Europejska jawi się jako forteca nie do zdobycia, która otwiera swoje wrota jedynie dla tych, którzy cierpliwie zniosą długą i bardzo kosztowną walkę w konsulatach krajów – członków układu z Schengen. ” – mówiła Grażyna Staniszewska.

Eurodeputowana podkreślała, że dla wielu Ukraińców wizy są rzeczą zbyt kosztowną. „Instytucje pośredniczące w wydawaniu wiz pobierają na ogół opłaty w podwójnej (a nawet potrójnej) wysokości w stosunku do maksymalnie ustalonej kwoty. Po drugie, czas oczekiwania na wydanie wizy w wielu konsulatach przeciąga się i jest bardzo długi. Po trzecie, niektóre konsulaty wymagają dodatkowych dokumentów, o których nie wspomniano w Umowie. Nawet posiadacze paszportów dyplomatycznych napotykają na problemy na przejściach granicznych.” – dodała Grażyna Staniszewska.

Kończąc przemówienie eurodeputowana zaapelowała do Komisji Europejskiej oraz krajów członkowskich o rozpoczęcie negocjacji w sprawie wprowadzenia docelowo obustronnego ruchu bezwizowego z Ukrainą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprawy Europy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>