Czy Bielsko-Biała to Śląsk? Zapis debaty w „GW”

„Spora część współczesnych elit Bielska-Białej protestuje przeciwko uznawaniu tego miasta za część Śląska. Jest to temat drażliwy, który powraca raz za razem.” – w Gazecie Wyborczej ukazał się zapis debaty publicznej, która odbyła się w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. W dyskusji głos zabierała Grażyna Staniszewska, która jeszcze jako posłanka na Sejm RP protestowała przeciw likwidacji województwa bielskiego.

„Grażyna Staniszewska, posłanka do PE z Bielska-Białej (głos z widowni):

Na Górnym Śląsku jest monolit. Są huty i kopalnie, jest dyktat hut i kopalń. Myślę, że właśnie z tej atmosfery, tego dyktatu hut i kopalń, pozostało to, co ja dzisiaj, niestety, w bardzo niedobrym sensie odbieram jako śląskość. Znaczy próbę narzucenia swojego sposobu myślenia. (…)

Po utworzeniu ostatniego województwa, kiedy dyskutowaliśmy w sejmiku w Katowicach nad barwami, nad flagą, nad herbem województwa śląskiego, próbowaliśmy, zresztą nie tylko my, bielszczanie, ale również ludzie z Sosnowca, z Częstochowy, ubłagać Górnoślązaków, żeby w tych barwach były elementy tożsamości częstochowskiej, bielskiej, żeby była ta różnorodność, żebyśmy się mogli poczuć współgospodarzami. Niestety, ponieważ nas było mało, więc zawsze byliśmy przegłosowywani. I w tej debacie, ja to bardzo dotkliwie odczułam, jest cały czas jakby taka mentalność najeźdźcy: my wam pokażemy, my was sobie podporządkujemy. (…)

A pan się domaga, żeby tutaj się pojawiło słowo „Śląsk”. To jest tak, jak w poprzedniej epoce, wszędzie, w każdym zdaniu musiało się pojawić słowo „socjalistyczny”. Jak nie było słowa „socjalistyczny”, to nie było ani nauki, ani kultury, ani sztuki, wszystko musiało być „socjalistyczne”. No i nie musi być naprawdę słowa „Śląsk” w sytuacji Bielska o tożsamości austriackiej i galicyjskiej.”

Zapis debaty dostępny jest pod adresem:
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35055,3892819.html

źródło: Michał Smolorz, Czy Bielsko-Biała to Śląsk?, 2007-02-02, gazeta.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Prasowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>