Grażyna Staniszewska odznaczona ukraińskim Orderem Księżnej Olgi

6 maja w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się uroczystość wręczenia ukraińskich odznaczeń państwowych Posłom do Parlamentu Europejskiego, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju współpracy pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą. Wśród pięciu eurodeputowanych odznaczonych na mocy dekretu prezydenta Wiktora Juszczenki jest Grażyna Staniszewska odznaczona Orderem Księżnej Olgi.

Grażyna Staniszewska od lat wspiera europejskie dążenia Ukrainy i aktywnie działa w delegacji Parlamentu Europejskiego ds. współpracy z tym krajem. Uczestniczyła 3-krotnie w misjach obserwacji wyborów na Ukrainie z ramienia Parlamentu Europejskiego podczas Pomarańczowej Rewolucji. Była pierwszym polskim i europejskim politykiem, który wystąpił do zgromadzonych tłumów na kijowskim Majdanie przekazując pozdrowienia z Polski i deklarując wsparcie na forum Parlamentu Europejskiego.

Grażyna StaniszewskaOd 2004r. wielokrotnie zabierała głos na forum PE wspierając europejskie aspiracje tego kraju. Jest współautorką rezolucji PE nt. wyników wyborów 2006. W kwietniu 2007r. ponownie brała udział w misji obserwacyjnej PE podczas kryzysu politycznego po rozwiązaniu parlamentu ukraińskiego przez prezydenta Juszczenkę, a następnie w misji obserwacyjnej podczas wyborów parlamentarnych 30 września 2007 roku. Zorganizowała w PE wystawę poświęconą pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Pomaga organizować wizyty studyjne w Brukseli dla ukraińskich posłów, dziennikarzy, przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Była współorganizatorem serii konferencji i spotkań we Lwowie oraz Kijowie, przekazujących Ukraińcom polskie doświadczenia z dziedziny informatyzacji w edukacji. Doprowadziła do odnowienia i oświetlenia pomnika Adama Mickiewicza we Lwowie, mobilizując w tej sprawie studentów architektury Politechniki Lwowskiej, władze Lwowa oraz kilku miast polskich i polskie firmy. Jako pierwszy eurodeputowany otworzyła we Lwowie biuro, które pełni rolę punktu informującego o Unii Europejskiej.

6 maja w Strasburgu ukraińskie ordery państwowe przyznano jedynie pięciu eurodeputowanym, reprezentującym największe frakcje polityczne w PE. Oprócz Grażyny Staniszewskiej (grupa ALDE) odznaczenia otrzymali Joseph Daul (Przewodniczący grupy EPP-ED), Hannes Swoboda (Wiceprzewodniczący grupy PES), Adam Bielan (Wiceprzewodniczący PE, grupa UEN) oraz Rebecca Harms (Wiceprzewodnicząca grupy Zielonych).

Grażyna Staniszewska jest również laureatem Orderu Świętego Stefana za wkład w rozwój współpracy polsko-węgierskiej.

Grażyna Staniszewska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Prasowe i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>