Szkoły z Interklasą!

11 czerwca 2007 roku w gmachu Sejmu RP odbyła się ceremonia wręczenia Znaków Jakości Interkl@sa 2007. W tym roku uhonorowano 20 szkół z 9 województw. Uroczystość została objęta patronatem Marszałka Sejmu RP Ludwika Dorna.

W tym roku Znak Jakości Interkl@sa został przyznany po raz szósty. To prestiżowe wyróżnienie uzyskały szkoły, które przygotowują uczniów do swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym, zgodnie z najwyższymi światowymi standardami.

O Znak Jakości ubiegały się 44 szkoły. Dwadzieścia z nich uzyskało wynik ponad 500 punktów (na 1000 możliwych) i tym samym zostało laureatami tego prestiżowego wyróżnienia.

Znak Jakości na jeden rok szkolny uzyskało siedemnaście szkół. Trzy szkoły zdobyły wyróżnienie na dwa lata. Są to: Gimnazjum nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Koluszkach, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Jana Bytnara „Rudego” w Zespole Szkół nr 2 w Mielcu oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowej Soli. W tym roku nie przyznano natomiast Znaku Jakości na trzy lata.

W uroczystości udział wzięły delegacje szkolne, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, kuratoriów oświaty, samorządów, a także burmistrzowie miast. Z członków Kapituły obecni byli: Krystyna Janda, prof. Andrzej Burewicz, prof. Andrzej Blikle oraz Edwin Bendyk.

W skład kapituły Znaku Jakości wchodzą wybitne osobistości kultury, nauki i polityki, są wśród nich: Edwin Bendyk, prof. Andrzej Blikle, Marek Borowski, prof. Peter A. Bruck, prof. Andrzej Burewicz, Krystyna Janda, prof. Aleksander Łuczak, prof. Jan Madey, Kazimierz Marcinkiewicz, prof. bp Tadeusz Pieronek, prof. Maciej Sysło, Grażyna Staniszewska (Przewodnicząca Kapituły), Łukasz Wojtasik, prof. Aleksander Wolszczan, prof. Andrzej Zoll.

Zanim wszyscy goście zebrali się w sali, Marszałek Sejmu Ludwik Dorn przyjął na osobistym spotkaniu w swoim gabinecie dwadzieścioro uczniów spośród wszystkich przybyłych. Pogratulował im świetnych wyników, podziękował za zaangażowanie i życzył samych sukcesów w przyszłości.

Następnie gości powitała posłanka do Parlamentu Europejskiego Grażyna Staniszewska. Podkreśliła w swoim przemówieniu niezwykle ważną rolę, jaką odgrywają prawdziwi nauczyciele w edukacji młodego pokolenia. Szkoły, które znakomicie spełniają swoją funkcję edukacyjną, są godne największego szacunku i uznania.

Z podsumowaniem tegorocznej edycji konkursu wystąpił Zdzisław Nowakowski, przewodniczący komisji Znaku Jakości. Okazało się, że najwięcej szkół, które otrzymały wyróżnienie, znajduje się w województwie śląskim (pięć). Cztery szkoły z województwa podkarpackiego oraz trzy z woj. łódzkiego.

Domicela Kopaczewska, posłanka z Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży za najważniejsze uznała wyrównywanie szans dzieci i młodzieży w dostępie do Internetu i nowych technologii, które we współczesnym świecie w dużym stopniu wpływają na rozwój młodego pokolenia. Wyraziła również nadzieję, że w przyszłym roku nie 44 szkoły, lecz czterysta będzie się ubiegać o wyróżnienie Znakiem Jakości.

W dalszej części spotkania głos zabrał Janusz Krupa, dyrektor Departamentu Informatyzacji Procesów Edukacyjnych w Ministerstwie Edukacji Narodowej, który wyraził aprobatę dla tego typu inicjatyw edukacyjnych.

Więcej informacji na stronach Polskiego Portalu Edukacyjnego Interklasa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>