Grażyna Staniszewska o Europejskiej Polityce Sąsiedztwa

19 lutego Parlament Europejski przyjął sprawozdanie poświęcone Europejskiej Polityce Sąsiedztwa, której celem jest polityczne i gospodarcze zbliżenie pomiędzy UE i krajami z nią sąsiadującymi.

Wystąpienie Grażyny Staniszewskiej podczas debaty plenarnej na temat EPS 18 lutego 2009r.:

Panie Przewodniczący!

Finansowanie z ENPI inicjatyw na rzecz basenu Morza Śródziemnego i Partnerstwa Wschodniego nie powinno się odbywać, jak to się dzieje dziś, ze szkodą dla żadnej z nich. Istotne jest uwzględnienie specyfiki wschodnich i południowych krajów partnerskich. Niedawne wydarzenia geopolityczne u naszych wschodnich sąsiadów wyraźnie unaoczniły potrzebę lepszego dostosowania EPS do potrzeb tego regionu. Przykładem może być Ukraina – największemu wschodniemu sąsiadowi Unii Europejskiej powinno się zaoferować konkretne zachęty i korzyści w ramach partnerstwa wschodniego, które będą działały mobilizująco na ten kraj o europejskich ambicjach. Ponadto istotne byłoby przyspieszenie ustanowienia strefy wolnego handlu oraz zakończenie rozmów w sprawie ruchu bezwizowego z Ukrainą.

Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa to nie tylko działalność rządów i polityków krajowych. Bardzo cieszę się zatem, że w sprawozdaniu podkreślono potrzebę większego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego i władz lokalnych w proces planowania i wdrażania ENPI w krajach uczestniczących. Pamiętajmy również, że dla dobrej, efektywnej i przynoszącej obopólne korzyści współpracy sąsiedzkiej, niezwykle ważne i cenne są wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk, inicjatywy szkoleniowe, w tym programy nauki języków krajów sąsiadujących, oraz partnerstwa miast i regionów bliźniaczych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Prasowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>